Szczepienie przeciwko pneumokokom

Pneumokoki (łac. Streptococcus pneumoniae) albo dwoinka zapalenia płuc, to rodzaj bakterii, która wbrew swojej nazwie wywołuje całe spektrum różnych chorób głównie wśród dzieci do 5 r.ż. i dorosłych po 65 r.ż.

Pneumokoki przenoszą się drogą powietrzno-kropelkową wraz z kichnięciem lub kaszlem nosiciela. Bakterie najczęściej bytują w obszarze jamy nosowo-gardłowej i tu rozpoczyna się proces zakaźny. Przenikając do kolejnych tkanek organizmu mogą powodować zapalenie spojówek, ostre zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok obocznych nosa, zapalenie tchawicy, oskrzeli oraz zapalenie płuc. U niektórych chorych bakterie mogą wniknąć do układu krążenia powodując zakażenie krwi, czyli sepsę i tą drogą z kolei mogą być przeniesione do kolejnych narządów:
– ośrodkowego układu nerwowego (zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu),
– płuc (krwiopochodne zapalenie płuc i opłucnej),
– serca (zapalenie osierdzia i mięśnia sercowego),
– kości i stawów (zapalenie okostnej, kości i szpiku),
– otrzewnej (zapalenie otrzewnej).
(zob. www.szczepienia.pl/pneumokoki)

Osoby z celiakią są w grupie wysokiego ryzyka bez względu na wiek

„Oceniając jednak tylko pacjentów z chorobą trzewną, okazało się, że brak przeprowadzenia szczepienia przeciwko pneumokokom wiązał się z 28% wzrostem ryzyka zapalenia płuc w porównaniu do osób zaszczepionych (HR 1,28; 95%CI 1,02-1,6). To ryzyko było odnotowane u osób poniżej 65 roku życia, było szczególnie wysokie u pacjentów z nowo rozpoznaną chorobą i pozostawało podwyższone przez okres 5 lat od momentu postawienia rozpoznania. Wykazano także, że jedynie 26,6% osób z celiakią poddanych zostało szczepieniu przeciwko pneumokokom po zdiagnozowaniu choroby.”
(źródło: https://www.termedia.pl/pulmonologia/Czy-chorzy-z-celiakia-maja-zwiekszone-ryzyko-zachorowania-na-pozaszpitalne-zapalenie-pluc-,22386.html )

Celiakia bardzo osłabia nasz układ odpornościowy, więc zarażenie się pneumokokami grozi sepsą, czyli ogólnym zakażeniem organizmu. Stan zapalny obejmujący cały organizm może prowadzić do niewydolności wielonarządowej, a w skrajnych przypadkach do zgonu. Biorąc pod uwagę istniejące okoliczności i zalecenia mojego gastrologa, poważnie rozważam przyjęcie szczepionki.

Zostawiam temat do indywidualnego namysłu i konsultacji z lekarzem.

You may also like...